Danas su prozori više od izvora prirodnog svjetla i opuštajućeg pogleda ka otvorenom. Oni su također odličan način za nadogradnju energetske efikasnosti vašeg doma.
Izolacija prozora je bitna tačka koju mnogi potrošači uspoređuju. Prozor sa dobrim solarnim faktorom omogućava vam da iskoristite slobodnu toplotu sunčevih zraka. Solarni faktor Sw mjeri kapacitet prozora da prenese toplotu sunca unutar kuće.
Solarni faktor Sw omogućava procjenu doprinosa prirodne energije koju prozor može prenijeti unutar kuće. Upravo tu vrijednost potrošači gledaju i uspoređuju prilikom kupovine nove stolarije. Što je solarni koeficijent veći, prozor više propušta sunčevu energiju. Prozor sa dobrim solarnim faktorom omogućit će vam da besplatno grijete svoje sobe kada ga sunce obasja. Manje ćete koristiti grijanje i uštedjeti novac.
Solarni koeficijent Sw odgovara solarnom faktoru cijelog prozora (profil + staklo) dok solarni koeficijent Sg odgovara solarnom faktoru samog stakla. Obje vrijednosti su zanimljive jer ukazuju na kapacitet svakog elementa da prenosi sunčevu toplotu unutar doma. Sg koeficijent je veći od koeficijenta Sw jer je staklo, logično, dio stolarije koji najviše propušta sunčevu energiju. Konačno, imajte na umu da postoje i drugi interesantni termalni koeficijenti , kao što su koeficijenti Uw , Uf i Ug .
Izolacija prozora je veoma važna. Prozori predstavljaju oko 25% toplotnih gubitaka u kući. Da biste saznali izolaciju prozora, jednostavno pogledajte njegov toplinski koeficijent Uw, koji se također naziva “koeficijent toplinske transmisije Uw”. Mjeri gubitak energije cijelog prozora: profil + staklo + spoj. Što je manja vrijednost, to je veća izolacija prozora.
Toplinski koeficijent Uw (Ug + Uf + Ψg) najčešće uspoređuju potrošači koji traže energetske performanse. Zapravo, to je onaj koji se najviše „razotkriva“ jer vodi računa o toplinskoj izolaciji cijelog prozora. Toplinski koeficijent stakla Ug , toplinski koeficijent profila Uf i linearni toplinski koeficijent spoja stakla i profila Ψg, sa svoje strane, mjere gubitak energije dijela prozora. Potrošači ih tada smatraju manje korisnim koji se radije oslanjaju na ukupne performanse proizvoda koji kupuju.
Obratite pažnju na skalu toplotnog koeficijenta : imajte na umu da je između Uw od 1,0 i Uw od 0,75 razlika u izolaciji veoma velika. Prozor sa toplotnim koeficijentom Uw = 0,75 izoluje približno 4 puta bolje od prozora sa Uw = 1,0! Da ne bude zabune, prozor sa toplotnim koeficijentom Uw = 1,0 je već vrlo veoma dobra izolacija. Za prozore koji se nalaze na sjeveru, preporučuje se Uw jednak ili manji od 1,1.
Iako je koeficijent Uw relevantan i relativno pouzdan pokazatelj koji omogućava poređenje toplinskih performansi prozora, on nije jedini kriterij koji treba uzeti u obzir kada se želi poboljšati toplinska izolacija prozora. Previše potrošača zaboravlja da uzme u obzir druge jednako važne faktore kao što su kvaliteta upotrijebljenih materijala, vještina proizvođača, ozbiljnost prodavača, kvalitet montaže u tvornici, kvaliteta isporuke, kvaliteta proizvoda, instalacija… Štaviše, da bi se uskladili sa Ekološkim propisima za nove zgrade, mnogi graditelji uzimaju u obzir termičke koeficijente kao što je Uw koeficijent. Međutim, svjesni su da ovaj kriterij sam po sebi nije dovoljan da garantuje efikasnu toplinsku izolaciju.
Na tržištu postoje mnogi modeli prozora i ponekad je teško napraviti pravi termalni izbor. Da bismo ih jasno razlikovali, neophodno je razumjeti njihove razlike. Koeficijenti toplinske transmisije omogućavaju poređenje toplinskih performansi prozora, profila ili stakla. Koeficijent Uf mjeri toplinski prijenos profila: što je manji, to je izolativniji. Ne treba ga brkati sa toplinskim koeficijentom Uw koji odgovara izolaciji cijelog prozora.
KOLIKI JE IDEALNI TOPLOTNI KOEFICIJENT UF?
Najbolji izbor zavisi od potreba vašeg projekta i seta prozorskih elemenata koji kupujete. Zaista, koeficijent Uf pokazuje toplinsku provodljivost profila. Ovo je vrlo zanimljiva vrijednost za poređenje toplinskih performansi nekoliko profila, ali ne biste trebali pogriješiti oslanjajući se samo na ovaj pojedinačni indikator. Izolaciona snaga prozora ovisi o mnogim kriterijima. SAPLAST nudi prozore koji značajno povećavaju ukupnu toplotnu izolaciju stolarije. Vazduh je zarobljen u malim PVC pregradama i pruža toplotnu barijeru spolja.
Ni termički koeficijent Uw nije egzaktna nauka. Zašto ? Za ekvivalentne termičke performanse, prozor mora zadovoljiti i nekoliko kvalitativnih kriterija: kvalitet materijala, kvalitet izrade, kvalitet isporuke, kvalitet ugradnje itd. U SAPLAST-u znamo da su svi koraci važni koliko i kvalitet samog prozora. Upravo iz tog razloga ne zanemarujemo nijednu od njih i trudimo se da Vam pružimo prozore koji imaju što više prednosti. Nadalje, znamo da je instalacija ključni korak. Ne preporučujemo Vam ideju da sami izvršite instalaciju, toplo preporučujemo da pozovete kompetentnog stručnjaka koji brine o vašoj udobnosti.
Nije uvijek lako odabrati staklo za svoj prozor. Izbor je ogroman, a razlike su gotovo neprimjetne golim okom. Međutim, zastakljivanje je izuzetno važno jer će u velikoj mjeri osigurati izolaciju vašeg prozora. Za efikasno poređenje obratite pažnju na termički koeficijent Ug. Što je njegova vrijednost manja, to je veća izolacija stakla. Ne treba se brkati s toplinskim koeficijentom Uw koji odgovara izolaciji prozora u cjelini.
Ug koeficijent ( g = staklo, na francuskom „zastakljivanje“ ) mjeri razmjenu topline između unutrašnjeg stakla i vanjskog stakla. Što je niža, to je staklo izolovanije i bolji je ukupni toplotni koeficijent prozora ( Uw ). Kao primjer, naše trostruko staklo za novi profil od 85 mm ima koeficijent Ug od 0,5 W/m²K dok naše dvostruko staklo ima koeficijent Ug od 1,1 W/m²K.
TOPLOTNI KOEFICIJENT UG: DVOSTRUKO ILI TROSTRUKO STAKLO?
Ako želite poboljšati toplinske performanse vašeg prozora, trostruko staklo je često odlična opcija. Posebno je zanimljiv u hladnim krajevima. Toplotni gubici su znatno smanjeni, što je savršeno za pasivne kuće (koje se nazivaju i „kuće bez grijanja“) .
Dvostruko staklo , sa druge strane, nije bez svojih prednosti: pogodno je za većinu projekata, posebno za renoviranje. Njegov omjer kvalitete i cijene je nenadmašan. Općenito govoreći, odlučite se za dvostruko staklo za gotovo cijeli dom i favorizirajte trostruko staklo s izuzetnim Ug koeficijentom za fasade okrenute prema sjeveru.
Zapamtite da je termički koeficijent Ug samo indikator. Konačna toplotna izolacija prozora zavisi od mnogo faktora: kvaliteta materijala, pouzdanosti proizvođača i prodavca, kvaliteta montaže u fabrici, kvaliteta isporuke, kvaliteta ugradnje itd. Stoga je bitno ne samo birati. prema toplinskim performansama stakla. Rezultat bi bio previše približan. Međutim, termalni koeficijenti mogu dati povoda za razmišljanje za bolju kupovinu. Napominjemo da su koeficijenti Uw , Uf i Sw također zanimljivi.
Termičke karakteristike stolarije su se u posljednjih nekoliko desetljeća značajno razvile. Zbog toga sada mjerimo njihov učinak pomoću brojnih indikatora. Predstavit ćemo vamfaktora tri osnovna kako biste ih bolje razumjeli:
Uw označava koeficijent toplinske izolacije prozora.
Mjeri sposobnost prozora da zadrži maksimalnu toplinu ili hladnoću u prostoriji. Ovaj Uw koeficijent zavisi kako od zastakljivanja, tako i od okvira prozora (aluminijumski prozor, PVC prozor, drveni prozor, kombinovani drvo-aluminijum prozor). Što je manji Uw, to je stolarija izolacijska.
Kao preambula, U je koeficijent koji mjeri toplinski prijenos zida (prozora, vrata, itd.). Dakle, kada govorimo o Uw, govorimo o toplotnom koeficijentu prozora (W za prozor). To je jedan od najčešće korištenih koeficijenata danas. Mjeri sposobnost prozora da blokira toplinu unutar prostorije, odnosno njegovu sposobnost da joj ne dopusti da pobjegne. Ovaj kapacitet koji vaš prozor ima zavisi od:
Stoga možemo nezavisno izmjeriti U stakla (Ug, ”g” za staklo) i U okvira (Uf, ”f”” za okvir). Što je Uf bliži 0, to će biti bolje performanse okvira stolarije. Agencija za tranziciju energije (CITE) smatra da je stolarija izolacijska kada je njen Uw manji ili jednak 1,3 W/(m².K).
Ako uporedimo :
Kada mijenjate stolariju, očekujete da bude bolje izolirana, da zadržava maksimalnu količinu topline ili svježine u vašem domu, što karakterizira Uw. Ali vaši prozori također dopuštaju da toplota uđe zimi zahvaljujući sunčevim zrakama. Ovaj vanjski izvor energije je besplatan i “zagrijat će” predmete u vašem domu (kauče, namještaj, zavjese, itd.) koji će zauzvrat otpuštati toplinu (koja će se onda zadržati unutra ako je Uw prozora dobar).
Ova sposobnost korištenja sunčeve energije mjeri se koeficijentom Sw. Što je veći, to će vaš prozor moći dovesti toplinu od sunčevih zraka u vaš dom. Ovo je broj između 0 i 1.
Sw koeficijent odražava sposobnost prozora da prenosi toplotu od sunca, posebno zahvaljujući sunčevim zracima zimi. Njegova vrijednost je između 0 i 1. Što je veći broj, veći je unos topline, potrebno je manje grijanja (ušteda energije).
TLW je koncept prilično blizak SW. Ovo mjeri koliko sunčeve svjetlosti prozor propušta. Dakle, što je ova količina veća, manje ćete morati osvjetljavati svoj dom. Tako ćete uštedjeti energiju.
Baš kao i Sw, TLW je između 0 i 1.
Prodajni salon
Nikole Šopa 245
71000 Sarajevo, Bosna i Hercegovina
Telefon: +387 33 779 500
E-mail: info@saplast.ba
Proizvodni pogon
Patriotske lige 71, 71240 Hadžići
E-mail: saplast@saplast.ba
Hrvatska
Fraterščica 35, Zagreb 11000
E-mail: saplast@saplast.ba
Francuska
Parc des Érables, 154 allée des Érables,
Villepinte 93420
E-mail: info@saplast.eu